ASTRO-FORA

Mały przegląd polskich astrospołeczności w sieci ;)

Astronomia.pl
http://astronomia.pl/forum/

Ogólna charakterystyka:
Typowy temat:
Nauczyciel nauczania początkowego:


Astropolis

Ogólna charakterystyka:
Typowy temat:
Ojciec Chrzestny:


Astromaniak

Ogólna charakterystyka:
Typowy temat:
Temat nie mieszczący się w zakresie jedynego słusznego światopoglądu:
U steru:


 Forum Astronomiczne

Ogólna charakterystyka:
Typowy temat:
Na tronie:


Astro4u

Ogólna charakterystyka:
Typowy temat:

AstroCD

Ogólna charakterystyka:
Typowy temat:
Hajer Przodowy:Garść statystyk
Stan na 20/08/2013

Jaki udział w ilości postów na forum ma główny administrator?

1. AstroCD - Marek Substyk - 11,30 %
2. Forumastronomiczne - Ignisdei - 8,73%
3. Astromaniak - Janusz_P - 7,09%
4.Astronomia.pl - Ayrton - 4, 54%
5. Astropolis - Adam_Jesion - 3,36%
6. Astro4u - Bartek - 0,42%

Użytkownicy z największą ilością postów (licząc 6 największych for)?

1. Adam_Jesion - 16.214
2. Janusz Płeszka - 15.983
3. Paweł Baran - 11.678
4.McArti - 9505
5. Hans - 9319
6. Jale - 8895
7. Sumas - 8638
8. Marek Substyk - 8496
9. Ignisdei - 6910
10. Hamal - 6463

 TOP 5

Astro4u
 AstroCD
 Astronomia.pl
 Astropolis
 Forumastronomiczne
 Astromaniak

4 komentarze:

 1. A to pech. Na FA zamknęli wątek, a chciałem podzielić się tam moimi przemyśleniami o "atmosferze (nie lub tak) rodzinnej". Uważam, że atmosfera na wszystkich forach astronomicznych może być dobra. To trochę zależy od forumowicza. Trzeba pamietać, że każde forum jest takie jak jego moderatorzy. Oni naprawdę (w dobrej wierze) sądzą, że "okrutnym" cięciem lub pouczaniem eliminują niesympatyczne zachowania. Cięcia wynikają stąd, że każdy człowiek na świecie, a wiec i Moderator/Moderatorka, zakłada, że jest bardzo bystry (bliski nieomylności) w kwestiach praktyki i teorii astronomicznej, logiki, moralności, światopoglądu, stosunku do Polskiej tradycji, dobrego smaku i dobrego gustu. Wystarczy zatem rozeznać, jacy moderatorzy są na danym forum by nie podpadać za mocno. Ponadto warto jeszcze uważać na sposób psania - zwłaszcza na potencjalne dwuznaczności. Moderatorzy takie rzeczy niejako "na wszelki wypadek" traktują jako atak na siebie (lub szefa), a nie podpowiedź, "ze swadą", pozwalającą twórczo pomyśleć o rozwoju własnym lub forum. Powiem ogólnie. Trzeba po prostu pamiętać, że każde forum może być w ten lub inny sposób "purytańskie". I powiem jeszcze coś oryginalnego chyba. Uważam, że fora są w dużym stopniu dla Moderatorów! I to jest zrozumiałe, a nawet dobre. Oni przede wszystkim muszą się tam czuć dobrze, wygodnie (mało trudnych forumowiczów, mało trudnych wątków), prawie bezstressowo. Bo inaczej to na co im się użerać oraz kasowac Boty, porno-wstawki, trolle i inne wygłupy. A funduje im to właściciel forum, który płaci za wszystko i dlatego szacunek (za działalność społeczną) mu się należy. Z drugiej strony zawsze jest coś za coś. Moderownie to i praca. Ja tam się nie piszę :)
  Pozdrawiam
  Ekolog (Wrocław)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze jedna porada dla początkujących astro-forumowiczów.
  Na forach bywa dostępna luźniejsza forma wpisów (chat-y, statusy, itp). Nie należy ulegać złudzeniu, że można tam wrzucać luzackie wpisy co i raz. Moderatorzy wychodzą z słusznego poniekąd założenia, że jakby każdy z kilkuset aktywnych forumowiczów codziennie dawał tam jeden lub kilka wpisów to "publikator" ten mrugał by jak choinka powodując "oczopląs".

  Dlatego radzę czynić takie wpisy pojedynczo, "od święta" i nie takie luzackie, jak w normalnych chatach znanych w typowym wirtualnym świecie. Idealny wpis to błyskotliwa, czytelna dla wszystkich, myśl, z ewentulaną szczyptą humoru.
  Myśli czytelne dla 30% populacji należy sobie darować. Bo jedni nie znają młodzieżowego slangu, inni literatury światowej, a jeszcze inni postaci z seriali telewizyjnych :)
  Wielozdaniowe rebusy, odległe analogie lepiej sobie darować.

  Pozdrawiam
  Ekolog
  (Wrocław)

  p.s.

  Już trzeci dzień leje, a woda w kranach nie tanieje (A.DENT).
  Życzę wszystkim na wszystkich zlotach (obojętnie przez jakie forum organizowanych) drogiej wody :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na FA pojawił się następujący tekst IgnisDei:

  "Każde blokowanie, kasowanie, lekceważenie usera tworzy nową anty – frakcję która tłumnie odchodzi z forum i agituje z innego portalu.
  Jeśli ktoś chce odejść należy mu w tym pomóc, ale trzeba włożyć maksimum zaangażowania by spróbować go namówić do pozostania. Admin powinien stwarzać ludziom bazę do wirtualnej egzystencji, budować relacje przyjacielskie i utrzymywać ciągłość życia na forum, przez kreowanie polityki i powierzanie zadań konkretnym osobom. Suche media naukowe nie mają racji bycia jako portal społecznościowy. Wchodzimy na forum głównie ze względów towarzyskich, wspólna pasja choć jest sztandarem paradoksalnie pełni rolę wtórną.
  Staram się o tym pamiętać! Będę bił się o by by nie dopuścić do większych rozłamów... jednostki będą odchodzić. Nie da rady dogodzić każdemu. Admin też nie odpowiada za relację user-user"

  Tymczasem on przeoczył, że sam uparwia bardzo ostra politykę przydielając bardzo sprytnie (czasem jako marchewka) ale i sankcjonalnie (błyskotliwie umywając ręce; co nie trudno zgadnąć)
  takich czy innym Moderatorów działom.
  Jacka E. postawił nad Wolnymi Tematami mimo, że ten wcześniej opowiedział się za likwidacją Wolnych Tematów (nieastronomicznych). A pewien temat o astr-kindersztube usiłował zmarginalizowac off-topem o wyższosci jednych świat katolickich nad innymi.
  BTW
  Jest nieprawidłowe żeby władca forum dawał tak agresywnie światopoglądowy sygnał swoim nickiem Ignis Dei = Ogień Boży

  Jakby chciał odfiltrować z połowę Polaków i zadowolić się tymi ekstremalnie posłusznymi pewnej ideii? Niewielu ale pewnych??

  Podpowiem mu - powinien nick natychmiast zmienić na RobertT

  Pozdrawiam
  Ekolog (Wrocław)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio jesteś chwalony za odwagę zamknięcia wątku Paetherze. Nawet slusznie! Ale ... Nazwę umownie kogoś "Ja*eusz". Gdzieś w necie uzmysłowił mu umowny "Ekolusz" że jego teoria biologiczna (o nieistnieniu ewolucji) jest anty-naukowa. Od tego czasu, prawie co tydzień, ośmiesza Ekolusza, bez żadnych argumentów, tylko ad personam. Czy miałbyś odwagę (gdybyś mógł) dać mu publiczne ostrzeżnie (znanemu userowi) za takie mszczenie się plutymi szpilami?
  Ale pamiętej że jego znajomkowie (w antybiologii) mogą słać skargi na Ciebie. Liczne.
  Pozdrawiam
  Ekolog (Wrocław)

  OdpowiedzUsuń