środa, 12 lutego 2014

Atlas Osobliwych Galaktyk - Wstęp

Atlas Osobliwych Galaktyk (ang. Atlas of Peculiar Galaxies) – katalog galaktyk stworzony przez Haltona Arpa. Spis zawiera 338 obiektów astronomicznych. Został opublikowany w 1966 przez California Institute of Technology. W katalogu znajdują się galaktyki o ciekawych i nietypowych kształtach.
Pierwotnym celem opracowania atlasu było zgromadzenie fotografii galaktyk z niezwykłymi strukturami, co miało pomóc wyjaśnieniu jak powstają poszczególne typy galaktyk (spiralne i eliptyczne). Jak się potem okazało, wiele obiektów z atlasu Arpa to przykłady zderzających się i oddziałujących ze sobą par galaktyk. Są tam również galaktyki karłowate, niemające regularnej struktury. Kilka to radiogalaktyki, a także galaktyki aktywne, wyrzucające dżety. 
Obiekty o numerach od 1 do 101 to galaktyki spiralne pojedyncze lub mające niewielkiego towarzysza. Obiekty 102-145 to galaktyki eliptyczne, zaś numerami od 146 do 268 oznaczone są galaktyki, które nie są spiralne ani eliptyczne. Numery 269-327 to pary galaktyk, zaś pozostałe fotografie przedstawiają obiekty, których nie można było przypisać do żadnej z pozostałych klas.
W kolejnych częściach postaram się przedstawić kolejnych przedstawicieli tego niezwykłego katalogu, będą one skumulowane w dziale o tej samej nazwie :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz